Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz indirimlerine gelecek yılın Mart ayında başlayabileceğine yönelik öngörüler varlık fiyatları üzerinde etkili olmayı sürdürürken, Noel tatili dönüşü işlem hacimleri düşük seviyede kalmaya devam ediyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalar, FED'in 2 yıldır devam eden enflasyon mücadelesinin sonuna yaklaşıldığına işaret ederken, bu durum hem pay piyasalarında hem de tahvil piyasalarında alış ağırlıklı seyri destekliyor.

Bu doğrultuda, New York borsasında Dow Jones endeksi, dün rekor kapanış gerçekleştirirken, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3,78 ile 20 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyeyi test etti. Böylece 2023 yılı içinde yüzde 5,02 ile son 16 yılın en yüksek seviyesini gören ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi, yılbaşından bu yana yaklaşık 10 baz puan gerileme gösterdi.

Söz konusu gelişmeler, altında tarihin en yüksek günlük kapanışını da beraberinde getirdi. Dün altının ons fiyatı, günü yüzde 0,5 artışla 2.078 dolardan tamamladı. Yeni günde de yükseliş eğilimine devam ederek yüzde 0,4 değer kazancıyla 2.086 dolara yükselen altının ons fiyatı, gerileyen tahvil faizlerinin altının alternatif maliyetini de düşürmesinden destek alıyor.

Bakır En Yüksek Kapanışını Kaydetti

Bir diğer yandan, bakırın libresi, dün yüzde 1,4 artışla 3,93 dolarla 31 Temmuz'dan bu yana en yüksek kapanışını kaydederken, dünya genelinde ekonomik aktivitenin güçlü kalmayı sürdüreceği ve özellikle ABD ekonomisinin "yumuşak iniş" yapmayı başarabileceği yönündeki beklentiler söz konusu yükselişte etkisini gösterdi.

Piyasalarda "Dr. Copper" olarak da bilinen bakır madeninin, dünya mal üretiminde oldukça yaygın şekilde kullanılması sebebiyle fiyatının artmasının ekonomik aktivitenin güçlü kalacağı şeklinde yorumlandığı belirtiliyor.

Analistler, söz konusu gelişmelerle birlikte bugün ABD'de açıklanacak makroekonomik verilerin ekonomideki gidişata yönelik vereceği sinyallerin önemli olduğunu belirterek, piyasaların sığ olması sebebiyle oynaklığın artabileceğini ifade etti.

New York Borsası

New York borsasında dün Nasdaq endeksi yüzde 0,16, S&P 500 endeksi yüzde 0,14 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,30 artış gösterdi. ABD'de endeks vadeli kontratlar, yeni güne de yükselişle başladı.

Avrupa borsalarında dün tatil dönüşü sınırlı yükseliş kaydedilirken, bölge genelinde tatil havası sürüyor. Makroekonomik veri takviminde bugün herhangi bir veri bulunmazken, işlem hacminin de düşük kalmayı devam etmesi öngörülüyor.

Japonya'da Perakende Satışlar Beklentileri Aşar

Dün ABD tahvil piyasalarındaki alış ağırlıklı seyir Avrupa'da da etkili olurken, Almanya'nın 10 yıllık tahvil faizi yüzde 1,9 ile 14 Aralık 2022'den bu yana en düşük seviyeye indi.

Gençler Sanal Oyunlara Yöneliyor: Milli Piyango Bayileri Endişeli! Gençler Sanal Oyunlara Yöneliyor: Milli Piyango Bayileri Endişeli!

Dün İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 0,22, Almanya'da DAX 40 endeksi yüzde 0,21, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,36 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,04 artış gösterdi. Avrupa'da endeks vadeli kontratlar, yeni güne de yükselişle başladı.

Asya pay piyasalarında, yeni günde Japonya hariç alış ağırlıklı bir seyir öne çıkarken, ülkede açıklanan verilerin Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) negatif faiz politikasını terk etme sürecini hızlandırabileceğinden endişe duyuluyor.

Japonya'da perakende satışlar, Kasım'da yıllık yüzde 5,3 artış göstererek beklentilerin üzerine çıkarken, sanayi üretimi de kasımda yüzde 0,9 ile öngörülerden daha az yavaşladı.

ABD'de tahvil faizlerinin gerilemesi bölge genelinde teknoloji şirketleri öncülüğünde pay piyasalarının yükselmesinde etkili oldu. Çin'de ekonomik aktiviteye yönelik endişelerin sınırlı da olsa azalması risk iştahını besliyor.

Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,4 gerileme gösterirken, Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 1,3, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,4 ve Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 2,6 yükseldi.

Asgari Ücret 17 Bin 2 TL Olarak Belirlendi

Yurt içinde dün satış ağırlıklı bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,53 değer kaybıyla 7.260,44 puandan tamamladı.

Dolar/TL, dün önceki kapanışının yüzde 1 üzerinde 29,3932'den günü kapatmasından sonra bugün bankalararası piyasanın açılışında 29,4270 seviyesinden işlem görüyor.

Diğer yandan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretin 2024 yılı için net 17 bin 2 lira olarak belirlendiğini bildirdi.

Analistler, bugün yurt içinde ekonomik güven endeksi ile haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise ABD'de toptan eşya stokları ile haftalık işsizlik maaşı başvurularının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7.200 ve 7.100 puanın destek, 7.350 ve 7.500 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu kaydetti.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

10.00 Türkiye, aralık ayı ekonomik güven endeksi

14.30 Türkiye, haftalık para ve banka istatistikleri

16.30 ABD, kasım ayı toptan eşya stokları ile haftalık işsizlik maaşı başvuruları

AA

Editör: Furkan Erkan