Kadriye CİRİTCİ'nin 11 Haziran 2024 tarihli yazısı: Sıcak, Daha Sıcak Olacak

Ülkemizde ve dünyanın çeşitli bölgelerinde mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklar yaşanıyor. Bir bakıyorsunuz ağustos sıcağı, bir bakıyorsunuz fırtına, yağmur. Sebebini hepimiz biliyoruz tabiki ; “Küresel ısınma”.

Yaz tatilinin başlaması ve Kurban Bayramı tatilinin dokuz güne çıkartılmasıyla tatilciler ve yazlıkçılar yollara düşecek. Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), küresel sıcaklıkların artmasına neden olan ve El Niño olarak bilinen hava olayının sona erme belirtilerini gösterdiğini ve 2024'ün sonlarına doğru, gezegeni serin tutan La Niña hava koşullarına geri dönülmesinin beklendiğini açıkladı. Bu yaz aşırı sıcaklara karşı önleminizi almanızı öneririm. Özellikle yaşlılara, kronik hastalığı olanlara ve çocuklara dikkat!

Sıcak ve kuru hava koşulları orman yangınlarını tetikliyor. Özellikle yüksek rüzgâr hızları, düşük hava nemi ve Akdeniz sahillerinde görülen fön rüzgârları ya da kuru ve hamleli rüzgârların büyük oranda yangına neden olma ve çıkan yangınların büyük yangınlara dönüşme tehlikesinin olacağına dair uyarılar veriliyor. Dikkate alınıp şimdiden önlem alınması gerekiyor. Devam eden kuraklıklar su kaynaklarımızın kurumasına neden olurken su tüketimine hepimizin özen göstermesine dikkat edilmesi gerekiyor. Aşırı sıcakların depremi tetiklediği söylensede, sıcak havaların depremler üzerinde doğrudan bir etkisinin doğru olmadığı ifade ediliyor. Çünkü depremler, dünya kabuğunun hareketleriyle ilgili karmaşık jeolojik süreçlerle meydana geliyor.  40 yıl öncesi sıcakların yaşanacağına dikkat çeken bilim adamları kuru ve sıcak havaya karşın tedbirlerin arttırılmasının önemine dikkat çekiyor. Bu yıl görülmesi beklenen aşırı sıcak havalarda belli saatlerde gölgede serin yerlerde kalmaya, şapka ve güneş gözlüğünüz olmadan dışarı çıkmamaya özen gösteriniz.

Yaz aylarının gelmesiyle pek çok kentte peş peşe ormanlık alanlara giriş yasaklanıyor. İstanbul Valiliği yayınladığı bir genelge ile ormanlık alanlarda mangal, nargile, tüp ve ateş ile ilgili birçok şeyin 10 Haziran itibarıyla 15 Ekime kadar yasaklandığını duyurdu. Doğayı koruyalım, orman yangınlarına karşı hassasiyet gösterelim. Sevgiyle kalın efendim.