Türk savunma sanayisinin önde gelen askeri kara aracı üreticilerinden Otokar, yarın Paris'te başlayacak olan ve Avrupa'nın en büyük, dünyanın da önde gelen savunma sanayi fuarlarından biri olan Eurosatory'de çeşitli ürünlerini sergileyecek.

Bu etkinlik kapsamında, Türkiye'nin ilk ağır sınıf insansız kara aracı ALPAR da yurt dışında ilk kez tanıtılacak.

ALPAR, Türkiye'nin insansız olarak tasarlanan ilk ağır sınıf kara aracı olup, 15 ton azami yüklü ağırlığa sahip. Seri hibrit elektrikli tahrik altyapısı sayesinde tamamen sessiz görev yapabilme kabiliyetine sahip olan ALPAR, bu özelliği ile askeri operasyonlar sırasında sessiz ve gizli hareket edebiliyor.

Türk zırhlısı COBRA II Suudi Arabistan'da Türk zırhlısı COBRA II Suudi Arabistan'da

Alınan bilgilere göre,aldığı bilgilere göre, Otokar, ALPAR'ı ilk kez geçen yıl tanıttıktan sonra geçen sürede mühendislik ve kalifikasyon test faaliyetlerine yönelik yoğun bir çalışma yürüttü. Bu süreçte, aracın otonomi ve uzaktan kontrol yeteneklerine odaklanıldı ve bu alanlarda önemli geliştirme ve test faaliyetleri gerçekleştirildi.

Yürütülen çalışmalar sonunda sürüş kontrolleri ve algoritmaları geliştirilen ALPAR'a otonomi alanında A noktasından B noktasına devriye ve öndeki aracı takip etme fonksiyonları, 2D ve 3D haritalama özelliği kazandırıldı. Bu fonksiyonların ileri seviye geliştirilme faaliyetleri devam ediyor.

Otonomi ve sürüş destek konularında ALPAR daima gelişime açık bir araç olacak. Teknoloji ve yürütülen çalışmalara göre Otokar, aracın otonomi seviyelerini sürekli artıracak.

Otokar, ALPAR ile teknolojik yenilikleri takip ederek Türk savunma sanayisine en ileri seviyede yenilikçi bir çözüm sunmayı amaçlıyor.

Kaynak: AA