Mert DOKUZOĞLU'nun 29 Ocak 2024 tarihli yazısı: Ankaragücü’nü İstanbul’da Yalnız Bırakmadık

Fenerbahçe - MKE Ankaragücü maçı için Ankara basınından toplam 6 gazeteci İstanbul’a çıkarma yaptık. Yaklaşık 150’ye yakın basın mensubunun takip ettiği maçta Başkentten giden 6 gazeteci sayısının önümüzdeki yıllarda artması en büyük dileklerimden. Eryaman ve yeni yapılacak stadyumda görmek istediklerimiz ise Ülker Stadyumunda basına ayrılan özel bölümlerin olması, ikram çeşitliliği, esame listesinin bile farklılığı, ısıtma sistemi, kişiye özel monitörlerden maçı takip etmek, stadyuma giriş çıkış kolaylığı gibi farklılıkları da Başkent’te yaşamak isteriz.

Gelelim maça…

Ali Sowe ve Morutan’ın pas akışı ve Livakovic’in zamanlama hatası nedeniyle penaltı kazandı Başkent temsilcimiz maçın henüz ilk dakikalarında ve eski bir Fenerbahçeli olan Tolga Ciğerci şık ve temiz bir penaltıyla takımını öne geçirdi. Öne geçmeyi başaran Ankaragücü ise beraberlik golünü çok erken ve ezberlenmiş bir biçimde Cengiz’in ayağından gördü. Bahadır ve savunmanın bu golde hatası olduğunu düşünenlerdenim.

Penaltı noktası üzerinde top ayağına gelen Cengiz skoru 2 - 1 yaparken, Ankaragücü bu gole ve oyuna karşılık vermekte zorlandı. Ankaragücü orta sahasına uygulanan yoğun baskı maçı Fenerbahçe lehine çevirirken, Ankaragücü maç boyunca sadece 56 - 58. dakikalar arası pas trafiğini gerçekleştirebildi. Morutan’ın uzaktan füzesi dışında da akıllarda kalan bir pozisyon ne yazık ki görülemedi.

Morutan kendi kanadında Ferdi Kadıoğlu’nun etkisini azaltırken, Emre Belözoğlu, Morutan ve Ali Sowe’u biraz daha geç oyundan çıkarabilirdi. Ankaragücü’nün acil transferlere ihtiyacı var, bu aynı zamanda rotasyonu ve kulübe zenginliğini de beraberinde getirecek. Çalışmalar yapılıyor, anlaşılan futbolcular var İtalyan 10 numara Riccardo Saponara takıma katılacak. Kaleci Ertaç Özbir gündemdeki isimlerden.

Maç sonunda Emre Belözoğlu da Bamba ile ilgilendiklerini, öncelikle iki mevki transferini bitirdikten sonra sol ön için çalışma yapacaklarını kaydetti. Fenerbahçe’deki Lincoln Henrique, Mert Hakan ve Emre Mor hala gündemde. Özellikle yapılabilecek bir Lincoln transferi tabiri caizse İsviçre çakısı gibi birçok bölgede oynayabilecek sol ön, sol bek ve 10 numara ihtiyacını karşılayabilecek nitelikte bir futbolcu.

Puanların birbirine yakın olduğu ligimizde Ankaragücü’nün uzun zamandır gerçekleştiremediği seri galibiyetlere ihtiyacı var ve transfer sürecini de bir an önce başarılı biçimde noktalayabilmeli. Bizim gibi Ankara’dan yola çıkıp takımını destekleyen 2000 Ankaragüçlü taraftara ve Ankara belediyelerimize de ulaşım desteklerinden ötürü teşekkürler.

Bakalım önümüzdeki süreç Ankaragücü adına lig ve kupada nasıl bir görünüm sergiletecek?