Ahmet Mert DOKUZOĞLU’nun 12 Ocak 2024 tarihli yazısı: Kaotik TFF’den Işık Hızıyla 3 Yeni Karar!

Türk futbolunda değiştirilmesi gereken 3 madde önerin olsa neleri seçersin deseler;

İlk olarak TFF yönetiminin liyakatli ve futbolun içinden gelen kişilerin futbolumuzu yönetmesi gerektiğini söylerim. İkincisi ise sanırım uzun vadeli düşünülmeyen ve 1-2 sezonluk planlamalar şeklinde karşımıza çıkan sürekli değişen format ve kural arayışı derim. Üçüncüsü ise kulüplerin dernek statüsünden çıkarılıp şirketleşmesi ama şirketleşirken de bazı zümrelere peşkeş çekilmemesini öneririm.

Türk futboluna her anlamıyla zarar veren mevcut TFF yönetimi, eleştiri oklarının her zamanki gibi hedefindeyken 3 yeni gelişmeyle karşımıza çıktı. Hepsini olumsuz bulmamakla beraber Türkiye Kupası formatını yoğun ve yorucu bulduğumu söylemeliyim. Şimdi gelişmelere hep birlikte göz atalım…

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Trendyol Süper Lig'in ikinci yarısındaki maçlarda Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi'nin kullanılacağını açıkladı. FIFA Dünya Kupası, UEFA Şampiyonlar Ligi ve İtalya Ligi Serie A'da kullanılan Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi, Trendyol Süper Lig'in ikinci yarısından itibaren Türkiye'de de kullanılmaya başlanacak böylece Avrupa liglerinde İtalya'dan sonra ilk kez Türkiye'de kullanılmış olacak.

Bu uygulamayla beraber 3 dakikayı bulan uygulama süreleri saniyelere düşürülecek, stadyumlarda bulunan kameralar aracılığı ile iskelet sistemlerinin 29 farklı noktasından taranan futbolcuların görüntüleri eş zamanlı şekilde VAR Merkezi'ne ulaştırılacak. Çok kısa sürede taranan görüntü maçın hakemine VAR monitörü aracılığıyla izletilerek maçın hakeminin kısa sürede karar vermesi sağlanacak. Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi tarafından taranan görüntü sayesinde oluşan karar, 3 boyutlu animasyon oluşturularak yayıncı kuruluş aracılığıyla maçı izleyenlere de gösterilecek. 20 süper lig stadyumunda altyapı kurulumlarının tamamlandığı belirtilirken, Türk Telekom ise teknolojik altyapı desteği sağlayacak.

İkinci gelişmeye baktığımızda, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 2024-2025 sezonundan itibaren gelecek 3 sezonda Süper Lig'de yabancı oyuncu sayısının 12'ye, sonraki iki sezonda ise 11'e düşürüleceğini açıkladı. TFF'den yapılan açıklamada, "2024-2025 sezonundan itibaren takip eden ilk üç sezonda (2024-2025, 2025-2026 ve 2026-2027) A takım listesinde yazılacak yabancı uyruklu futbolcu sayısı 14'den 12'ye, takip eden sonraki iki sezonda (2027-2028 ve 2028-2029) ise 11'e düşürülmüştür. Maç günü listesinde sınırlama olmayacaktır." ifadeleri yer aldı. Gelecek sezondan itibaren Süper Lig takımları için ilk 11'deki yabancı oyuncu sınırı da kaldırıldı. Buna göre takımlar ilk 11'in tamamını yabancı oyunculardan oluşturabilecek.

Avrupa ligleriyle yarışabilmemiz adına bu değişikliği olumlu bulmakla beraber temel sıkıntı sürekli her sene başında bu konunun görüşülüp değişiklik yapılması. Yani doğru ya da yanlış ama uzun vadeli planlar ülke futbolunu ileriye taşır. İlk 11’de yabancı futbolcularla kurulu kadroların Avrupa ligleriyle yarışabilmemiz, özellikle konferans ligi gibi ligimize uygun organizasyonlarda yarışabilmemiz adına yerel liglerimizde de bu şekilde kadrolar oluşturmanın zararından çok faydası olacağı inancını taşıyorum. Sonuçta Arda Güler gibi onlarca örnek yakın zamanda kulüplerinde forma giyerek Avrupa arenasında da boy gösteriyor. Yani futbolcunun yerlisi yabancısı değil yeteneklisi o formaları zaten kapar.

Son gelişme ise Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, 2024-2025 sezonunda Türkiye Kupası'nın yeni formatı ile oynanmasına karar verdi. Grup müsabakaları ise 24 takımın katılımı ile 6 takımlı 4 grupta, önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligi'nde de uygulanacak olan Swiss Sistem'e göre oynanacak. Mevcut statüdeki eleme turlarında seri başı takımın kendi sahasında oynaması kuralı ise yeni statüde uygulanmayacak.

Yeni formatta gruplara katılım hakkı elde edecek 24 takım lig ve başarı sırasına göre 3 torbaya ayrılacak ve her torbadan 2'şer ekip olmak üzere 6 takım bir grubu oluşturacak. Grup içerisinde yer alan her takım A, B ve C torbasından birer ekip ile olmak üzere toplam 3 maç yapacak. Grup müsabakaları sonucunda ilk 2 sırada yer alan takımlar çeyrek finale yükselecek. Gelecek sezon Türkiye'yi UEFA kupalarında temsil edecek 5 takımın doğrudan grup müsabakalarına katılacağı, diğer 19 takımın ise eleme turları sonrasında grupta yer alma hakkı elde edeceği kaydedilirken, önemli olan lig ve Avrupa arenasında yoğun efor sarf eden takımlarımıza daha çok maç yaptırmak, daha çok maç sayısı ile kalite artmaz, bu durum mevcut yayıncı kuruluşun işine gelir.

Karar siz değerli okuyucularımızın…