Kadriye CİRİTCİ'nin 2 Nisan 2024 tarihli yazısı: Hayatınızı Sadeliklerle Zenginleştirin

Hayat uzun bir yolculuk ve bizler bu yolculuğun daimi yolcularıyız. Siyah, beyaz ya da renkli yaşamlarda derin yorgunluklar yaşanır. Şehirler, insanlar, eşyalar, arabalar hatta konuşulan diller bile yorar insanları. En büyük yorgunluk da insanın insana verdiği yorgunluktur. Hayat mücadelesi yorucudur, çok yorulduğumuz ve hayata isyan ettiğimiz zamanlar elbette olacaktır. İnsanoğlunun yaşamı, hayatı boyunca yorulduğu yokuşlardan ibarettir. İşte bu nokta da hayatı zenginleştirmenin tam zamanı. Sade bir yaşam tarzı ile yenilenmek, kendimize armağan edeceğimiz en sağlıklı, en özel, en güzel ödül olmalıdır.

Kendi hâlindeliği ve sadeliği seviyorum. Sakin sakin yaşamayı, birilerinin hayatına dokunurken kimseyi rahatsız etmemeyi, övgü beklememeyi, ayaklarımın üzerine sağlam basmayı ve kendimi anlatma telaşında olmamayı, sade hayatımda her zaman kendime misafir olmayı seviyorum.

Alışkanlıklar, beklentiler olmaksızın sade bir yaşam, tüm hayatınızı ve geleceğinizi zenginleştirebilir. Farkındaysanız böyle bir çağda dinlemeden bir insanı anlamak imkânsız. Öfkenin, şiddetin, haksızlığın arttığı bir dönemden geçiyoruz. Hâl böyle olunca da insanların bir kısmı kendi kabuğuna çekilmeyi ve hayatını sadeleştirmeyi tercih ediyor. İhtiyaç fazlası olan her şeyi hayatımızdan çıkartarak gerçekten değerli bulduğumuz şeylere öncelik vermek, onlara hayatımızda yer ve zaman açmak önceliğimiz olmalıdır. “Bazen zaman bana yetmiyor” diye hayıflandığımız anlar fazlasıyla olur. Farkında olmaksızın gözümüze perde inmiş gibi gereksiz şeylere gereğinden fazla vakit harcadığımızı göremeyiz. Gözümüze inen perdeyi kaldırıp kalp gözümüzü açmanın zamanı geldi diye düşünüyorum. Koşuşturmalar, hayat telaşı her insanı yıpratır. Kendimizi onaracak tek varlık yine bizleriz. Çünkü doğum gerçekliği gibi, her yeni gün bizi ölüme yaklaştırır. Hayatın tekrarı yoktur. Virginia Star’ın çok güzel bir sözü vardır. Şöyle diyor: “Hayat, olması gerektiği gibi değildir, olduğu gibidir. Onu değiştiren, yaşama biçiminizdir.”

Yaşam biçimlerimize yeni bir yön vermek hepimize iyi gelecektir. Sevgiyle kalın.