Furkan ERKAN'ın 20 Şubat 2024 tarihli yazısı: Konuşurken Duraksamak Akıcılığı Bozar mı?

Heyecanla anlattığınız bir olay ya da arkadaş buluşmasında çevirdiğiniz bir geyik muhabbeti...

İllaki ya siz ya da etrafınızdakiler ara ara ''ıı''lar, biraz durur sonra konuşma kaldığı yerden devam eder.

Peki bu durum konuşma esnasındaki akıcılığı bozar mı? Siz her durduğunuzda, mola verdiğinizde karşı tarafın ilgisi kaybolur mu, dikkati gider mi?

Bana kalırsa düzgün ve akıcı bir konuşmada duraksamak normal bir harekettir. Çünkü kesintisiz şekilde bir konuyu anlatmaya çalışırsanız bazı kelimeleri defalarca kullandığınızı fark edersiniz.

Hatta bu sebeple kelimeler birbirini tekrar ettikçe anlattığınız meselenin de bir etkileyiciliğinin kalmadığını görürsünüz. Konu iyice yüzeysel bir hal almaya başlar.

Öte yandan konuşurken duraksamak, o an şöyle kısa da olsa bir düşünmenin göstergesidir. Çünkü özellikle belli bir birikim ve bilgi sahibi olan insan, konuşurken hatırlamaya, konunun farklı boyutlarını ele almak için uygun kelimeler bulmaya çalışır.

Bir anlamda konuşma sürecinde, 'yani, falan, böyle, şey' demek yerine biraz durmak ya da ıılamak o yüzeysel ifadelerin yerine kişinin kafasındaki ve anlatmak istediğini net şekilde karşı tarafa aktarabilmesini sağlar.

Tabii bu durumun şöyle bir dezavantajı da var. Günümüzde insanların dikkat süresi biraz azaldığı için karşı tarafı dinleseler de bir an önce sadede gelinmesi ve o heyecanla beklenen olayın çabucak vuku bulmalarını isterler.

Siz de bu sebeple konuşurken anlatacağınız olayı tam da istediğiniz şekilde anlatmaktan ziyade karşı tarafı sıkmadan ona da meramınızı dile getirmeye çalışırsınız.

Böyle bir şey TEDx tarzı motivasyon konuşmalarında, panel sunumlarında öncelik verilmesi gereken bir konu olabilir ama öbür türlü bu neyin aceleceliği? Bu neyin sabırsızlığıdır yahu?

Zaten eskisi kadar bir araya gelemezken, bir araya gelindiğinde de özellikle muhabbetlerde neden her şey hızlı şekilde gelişsin isteniyor? Doya doya anlatalım, anlayalım birbirimizi.

Velhasıl konuşurken biraz duraksadınız diye insanların sizden sıkıldığını, konuşmanın akıcılığının bozulduğunu düşünmeyin. Dengeyi sağladığınız sürece nasıl akıcı anlatacağınıza değil neyi anlatacağınıza odaklanın

Konunuz anlatılmaya değerse zaten, düzgün bir Türkçe, telaffuz ve vurgunun yanındaki ara ara duraksamalar o anlatımınızı daha da zenginleştirecektir. Varsın karşı taraf sıkılsın...

Siz anlatmaya, konuşmaya ve duraksamaya devam edin.