Nesrin YARIM ÖZOĞLU'nun 29 Ocak 2024 tarihli yazısı: Simit 15 TL

İstanbul’da yaşıyorsanız ya da yolunuz düştüyse, elinize iki simit alıp vapurla bir yakadan bir yakaya geçmenin hazzını yaşamış olmalısınız. İstanbul’da doğup büyümüş biri olarak ben de iki simit alıp vapura biner, simidin birini martılara birini kendime ayırırdım. Çünkü İstanbul’da yaşamak, vapur ve simit keyfi demektir. Vapura biniyorsanız martıların payını unutmamanız gerekir. Tabii o zamanlar simit 15 TL değildi. Artık 15 TL.

En güzel atıştırmalık, garibanın dışarda karnını doyuran öğünün başrolü olan simide Ankara’da yüzde 50 zam yapıldı. Ankara simidinin yeri de lezzeti de bambaşkadır. Başkentin tescilli ürünlerinden Ankara simidinin rengi, yanık olmasından değil, pekmezli olmasından gelir. Üzüm pekmezine bulanan susamın aldığı çıtır ve gevrek hâl, Ankara simidine ün veren özelliğidir. Bu lezzeti bilmeyen de yoktur. Bir İstanbullu için vapur-simit keyfi ne ise zamanla anladım ki bir Ankaralı için de Güvenpark’ta yenilen simidin keyfi aynı. Kimi çayla tadına varır, kimi ayranla. Ama kahvaltıların baş tacı, ucuz yollu atıştırmalıkların önde gelenidir. Fakat artık ekmek fiyatını geçen ücreti ile bu namını geride bırakacak gibi duruyor. Simide yapılan zammı, oda başkanı özür dileyerek açıkladı.

Ankara’da simidin 15 TL olacağını duyuran Ankara Simitçiler Odası Başkanı Savaş Delibaş, "Zorunlu bir zam oldu. Herkesten özür diliyorum. Özür dilemesi gerekenler de lütfen çıkıp özür dilesin" dedi. Temmuz 2023’te 10 TL olması ile ilgili karar alınan simidin; ham maddenin, kiraların, zamların üst üste gelmesinden kaynaklanan bir durum neticesinde 15 TL olmasına karar verildi. Zammı açıklayan başkan, dar gelirli vatandaşlarımızdan, öğrencilerden, emeklilerden özür dileyerek bu zammı yapmak zorunda kaldıklarını açıkladı. Haksız da sayılmaz. Her şeyin fiyatı artarken bir şeylerin yerinde sayması imkânsız. “Bir simit” deyip geçmeyin. Un, susam, yakıt, işçi, kiralar… Her şey artıyor. Hâliyle garibanın elini uzattığı, dışarıda karnını doyurabileceği ürünün de fiyatı artıyor.

Neydi bir zamanın tartışma konusu? Sokağın hâlini bilmeden bir sanatçının yaşanılan ekonomik sıkıntılar için yapmış olduğu “Gerekirse simit yiyeceğiz” açıklaması oldukça konuşulmuştu. Geldiğimiz noktada anladık ki gerekirse simit de yemeyeceğiz. Vapura binerken martılar için, Güvenpark’ta güvercinler için bir simit fazladan almayı geride bırakacağız. Kendimize alıp karnımızı doyurabiliyorsak şükredeceğiz.