Burak BALCI'nın 4 Şubat 2024 tarihli yazısı: 650 Bin Dolarlık Sanal Yat!

Geleceğin sanal evreni metaverse, akıl almaz gelişmelere sahne olmaya devam ediyor. Bunlardan bir tanesi de geçtiğimiz gün yaşandı!

The Sandbox isimli popüler Metaverse platformundaki bir kullanıcı, Republic Realm tarafından geliştirilen dijital bir yata 650 bin dolar ödedi.

Yatta, yemek alanları, jakuzi ve hatta özel helikopter pisti bile bulunuyor.

Tabi pist varsa helikoptere de ihtiyaç vardır. Bu nedenle sanal lüks yat için 2 adet sanal helikopter alınması planlanıyor. Helikopterlerin fiyatını şimdilik bilmiyoruz.

İnsanlar hiçbir fiziksel çaba harcamadan sanal gerçeklik cihazları ile tamamen zihinsel olarak kendilerini hissettikleri bu algısal evrende gerçek hayatta satın alabileceği her şeyi satın alabiliyor!

Örneğin geçtiğimiz günlerde Axie Infinity NFT oyunundaki sanal bir arsa, 2,4 milyon dolar gibi rekor bir fiyata satıldı!

Bugün için bu sanal yatırımlar anlamsız gibi görünse de önümüzdeki süreçte bu bakış açısı değişebilir.

Sanal belediyeler eşe, dosta torpil yapıp özel imar alanı açar mı ya da çarpık kentleşme olur mu bunu bilemeyiz ama artık sanal âlemin de toprak ağaları olacağı kesin.

Bilgisayarlar, android telefonlar ve 3D cihazlar sayesinde insanın yapay- fiziksel bir ortama dâhil olmasını sağlayan bu sanal evren, yeni ve köklü dijital çağın başlangıcını temsil ediyor.

Metaverse çağı -bazı etik tartışmalara karşın- yeni bir yaşamın da kapısını aralıyor.

Önümüzdeki 5-7 yıl içerisinde bir milyar kişinin sanal evrende yaşayacağı tahmin ediliyor.

Mark Zuckerberg’in şirketinin adını Meta olarak değiştirmesi ile hızlanan bu yeni süreçte şirket, metaverse teknolojisine her yıl 10 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı.

Facebook'un bu devasa yatırım hamlesi, diğer büyük teknoloji şirketlerinin de dikkatini bu alana çekti.

Metaverse teknolojisinden para kazanmanın yeni yollarını arayan Microsoft, Roblox ve Epic gibi büyük şirketler, milyarlarca dolarlık yatırım planları ile dijital evreni ele geçirmeye hazırlanıyor.

Birçok insan, geleceğin bu sanal evrenlerde olacağını düşündüğü için metaverse konusunda yatırım yapmaya şimdiden başladı.

Teknoloji şirketlerinin metaverse konusunda yaptığı açıklamalar özellikle kasım ayı içerisinde birçok metaverse coin’in değerini ciddi oranda artırdı.

Ancak bu sanal evren bazı sektörlerin yaşam alanlarını daraltabilir. 

3 boyutlu dijital çağın özellikle eğitim, ulaşım ve perakende gibi alanları etkileyeceği belirtiliyor.

Çünkü sanal evrende eğitim için okula gitmek gerekmeyecek, seyahat edilmek istenen mekân bütün detayları ile gezilebilecek ve elbise almak için mağazaya gitmeye gerek kalmayacak. İstediğiniz elbiseyi alıp aynı anda dijital kopyanız üzerinde deneyebileceksiniz.

Anlaşılan o ki dijital evren hayatmıza hızlı bir giriş yapacak. Bunun önemli adımlarını şimdiden hissetmeye başladık…  Özellikle ekonomik ve sosyal hayatı şekillendirecek bu dijital evreni doğru anlamak ve kendimizi bu evren için hazırlamak elzem gibi duruyor.