Şevval Elif KIRAN'ın 10 Kasım 2023 tarihli yazısı: Business Class Avantajları

Herkese merhaba. Bu yazımda sizlere, uçak ve trenlerde de bulunan business clas biletlerin avantajlarından bahsedeceğim. Bir yere seyahat ederken dikkat edeceğimiz hususlardan en önemlisi, konforumuz olur. Konforlu bir yolculuk geçirmek bizleri motive eder, kendimizi iyi hissettirir. Bu yazımda, konforlu yolculuk ederken hangi imkânların sağlandığını anlatacağım. Beraber bakalım.

Business class uçak bileti, yolcuların ayrıcalıklı bir uçuş deneyimi yaşamaları için özel olarak ayrılmış alanı ve bu alanda sunulan hizmetleri kapsıyor. Business class koltukları, ferahlığı ve rahatlığı nedeniyle tercih ediliyor. Business class uçak bileti, ekonomi ve standart sınıfa göre daha pahalı oluyor. Business classın sunduğu konfor ve özel hizmetler sayesinde verdiğiniz paraya değiyor.

Business class, kendi içinde de sınıflara ayrılabiliyor. Business class uçak biletinin sunduğu avantaj, uçakta ayrıcalıklı bir yolculukla sınırlı değil. Daha fazla bagaj hakkı, sıra beklemeden özel kontuarda check-in hakkı, ücretsiz lounge kullanımı ve özel kapıdan uçağa biniş gibi hizmetlerle uçuş öncesinde hiçbir stres yaşamadan koltuğunuza geçip yolculuğunuzu yapabiliyorsunuz.

Business class uçuşlarda en önemli fark ise daha fazla bagaj hakkı oluyor. Ekonomi sınıfı biletlere nazaran business biletlerde bagaj hakkı, standart yolculara göre 10 kg daha fazla. Bu uçak bileti sınıfında seyahat edilen mesafe uzadıkça bagaj hakkı da ona göre artıyor. Okyanus ötesi uçuşlarda bu sınıftaki yolcular, standart yolculardan bir parça daha fazla bagaj hakkına sahip oluyor.

Diğer avantajımız ise özellikle havalimanlarında şikâyetlerin çoğaldığı uzun check-in kuyrukları oluyor. Business class müşterileri bu kuyruklara girmeksizin özel kontuardan işlem yapabiliyorlar. Business class uçak bileti sahipleri, havalimanlarında güvenlik noktalarından geçerken sıra beklemek durumunda da kalmıyor. Business class yolcuları, güvenlik kontrolü girişindeki fast track denilen hızlı geçiş noktalarını ücretsiz kullanabiliyor. Havalimanındaki yoğunluk nasıl olursa olsun bu yoğunluktan etkilenmeden gönül rahatlığıyla hareket edebiliyorsunuz.

Geldik en sevdiğimiz kısma. Business class bilete sahip olan yolcular, yeme-içme ve dinlenme alanlarının bulunduğu havalimanı özel yolcu salonu bölümüne ücret ödemeden girebiliyor. Lounge içerisinde alkollü ve alkolsüz içecekler, çay-kahve çeşitleri, atıştırmalıklar ve sıcak yemekler, ücretsiz internet, oyun salonu, televizyon, gazete, dergi gibi ücretsiz hizmetler sunuluyor. Sizlere özel olarak hazırlanmış bir ortam hissi yaratan sessiz ve sakin bir alanda isterseniz online toplantılarınıza girebilir, masaüstü bilgisayarlarınız ile dilediğiniz şekilde vakit geçirebilir ve atıştırmalık servislerinden yararlanabilirsiniz. 

En son olarak da uçağın içerisinde bulunan koltukların yapısı ve rahatlığı olacak tabii ki. Business class koltukları daha geniş diz mesafesine sahip ve diğer koltuklarla arasında daha fazla alan var. Ekonomi koltuk aralığı 72-87 cm arasında ve genişlik 44-84 cm arasında değişirken business class koltukları ise ortalama 69-87 cm genişliğinde ve koltuklar arasında 2 metreye yakın mesafeye sahip. Sizlerin de faydalanabileceği diğer yazılarımda görüşmek dileğiyle...