Şevval Elif KIRAN'ın 14 Kasım 2023 tarihli yazısı: Unutulmayan Çocuk Oyunları

Herkese merhaba. Bu yazımda sizlere, geçmişten günümüze kadar süregelen, çocukların sokaklarda oynamayı en çok sevdiği oyunlardan bahsedeceğim. 

Günümüzde iletişimin kolay bir ulaşım aracı olmasıyla beraber yeni nesil oyunlar, özellikle de bilgisayar, tablet gibi teknolojik aletlerin hayatımıza girmesiyle beraber daha çok artan elektronik ortam oyunlarının yanı sıra eskiden mahallemizde, dışarıda arkadaşlarımızla oynadığımız oyunların tadı bir başkaydı. Unutulmayan, herkesin aklında yer edinen oyunlara gelin beraber bakalım. 

İlk oyunumuz yine dışarıda oynanması mümkün, okullarda hâlâ bilinen İSTOP oyunu olacak. Bu oyunda bir ebe seçildikten sonra oyuncular daire oluşturur. Ebe olan kişi, oyunculardan birinin adını söyleyerek topu havaya atar. Adı söylenen oyuncu, topu yere düşmeden önce yakalamaya çalışır. Eğer topu yakalarsa başka birinin adını söyleyerek topu havaya atar. Topu havada tutamayan oyuncu, topu eline aldığında “istop” diye bağırır. Bu arada kaçışan oyuncular, “istop” denildiği zaman oldukları yerde durmak zorundadır. Bu andan itibaren ebe olan oyuncu, yerinde duran diğer oyunculardan birini topla vurmaya çalışır. Vurulan oyuncu 1 puan kaybeder. 3 kere vurulan oyuncuya ise bir isim takılır ve oyun o isimle devam eder.

İkinci ve en çok bilinen oyunlardan olan SAKLAMBAÇ oyununa başlamadan önce bir ebe seçilir ve bir kale belirlenir. Ebe olan oyuncu kalede gözlerini kapatarak belirlenen sayıya kadar sayar. Sayma bitince “Yanım yörem, sağım solum sobe, saklanmayan ebe” veya “Önüm arkam sobe, saklanmayan ebe” der ve gözlerini açar. Daha sonra ebe olan kişi, saklanan oyuncuları bulup sobelemeye çalışır. Ebe herkesi sobelerse içlerinden birini ebe olarak seçer ya da ilk sobelenen kişi ebe olur. Genelde dışarıda oynatılan bu oyunda geniş bir alan seçilir ki ebenin karşısındaki kişiyi bulması zorlaşsın, oyunda kalma süresi uzasın diye. 

Üçüncü oyunumuz, YAKARTOP. Yine okulda ya da mahalledeki arkadaşlarımızla beraber zevkle oynayacağımız bu oyun, bir takım oyunudur ve takımlar en az ikişer kişiden oluşur. Ancak yeterli oyuncu olmadığında üç kişi arasında takımsız olarak da oynanabilmektedir. Oyundaki bir takım atıcı, diğer takım ise kaçıcı olur. Atıcı takımın oyuncuları, iki farklı yerde konumlanır ve ortalarında kaçıcı takım oyuncuları bulunur. Atıcı takımın oyuncularının amacı, kaçıcı takımın oyuncularını, elleriyle attıkları topla vurmaktır. Vurulan kişi oyun dışı kalır. Eğer atıcılar diğer takımın tüm elemanlarını vururlarsa kaçıcı olurlar ve oyun yeniden başlar.

Bu oyunlar, günümüzde de devam ettirilen oyunlardır. Çocukluğunu dilediğince yaşayan, ekipçe hareket etmeyi bilen, arkadaşlarıyla güzel iletişim kuran tüm çocuklara sevgilerimle...